KIHNU MUUSEUMI ÕPITOAD
Kihnu Muuseumi õpitoad:
Töötoad kestavad umbes 1 tund, maksumus 30 eurot. Töötoad toimuvad ettetellimisel muuseum@kihnu.ee.
Erihuvidega inimestele teeme Kihnu jaki õmblemist, kangastelgedel kudumist, õpetame Kihnu tantse.
*** Paeltepunumise ja tantsuõpituba tehakse ka väljaspool muuseumiruume.
Kui grupi suurus on suurem kui 20 inimest, siis jagatakse see pooleks: kui üks pool grupist on töötoas, siis teine pool grupist on giidiga püsiekspositsioonis ja seejärel pooled vahetuvad.
Kihnu paelad – Kõige populaarsem töötuba.
Kördid on eri värvi, aga kõigil on üks ühine tunnus – naaritsetud (põimitud) punane pael, see on kõige lihtsam pael põimimiseks. Naaritsetud pael on ka pastlapaelaks. Töötoas õpitakse tegema naaritsetud paela, mis on villastest värvilistest lõngadest kokku põimitud.
Raskuselt järgmine on südametega pael, mida kasutatakse ka kördiaugu kinnituspaelaks. Tänapäeval on see kõige levinum sõbrapael.
Raskuselt kolmas on säärepael, universaalne pael, kasutatakse põllepaelaks, tänupaelaks, laulupaelaks, pillipaelaks. Eriti tähtis roll on pulmas, kui pannakse veimede ümber.
Kõige tugevam pael on ponimus, seda on hea teha kahekesi paaris olles, kasutatakse vardakoti paelana ja kördiaugu paelane.
Töötoas valmib keskmiselt 50 cm pikkune pael, selleks kasutatakse 2 küünra jagu lõnga (90cm).
Kellele eriti sobilik: algkooli õpilastest alates (naaritsetud pael), seda teevad meeleldi kõik inimesed olenemata vanusest ja soost.
Inimeste arv grupis: kuni 12 inimest
Kui mänguasju poes saada ei olnud, siis Kihnu lapsed valmistasid koos mammaga endale mängimiseks ise tite. Töötoas valmistatakse riidest ja lõngast titt, kasutatakse kääre, nõela, niiti.
Kelle eriti sobilik: keerulisem kui paelad, alates 9. eluaastast. Tore tegemine emale ja lapsele.
Inimeste arv grupis: 5 kuni 9 inimest
Üks vanemaid tegevusalasid Kihnus on paadiehitus. Kihnu lapsed on läbi aja meisterdanud väikseid paate, esimesed paadiehitamise kogemused said lapsed just männikoorest paati meisterdades. Töötoas kasutatakse männikoort, naasklit, väikest pussnuga ja valmib laevuke, mida on lõbus kodus ujutada.
Kellele eriti sobilik: alates 9. eluaastast. Tore tegemine isale ja lapsele.
Inimeste arv grupis: kuni 9 inimest
Tüdrukud ja naised tahavad ehtida ennast olenemata staatusest. Kihnus on kaelakeed ikka kogu aeg kantud, usuti selle kaitvasse mõjusse. Töötoas teeme päris väikeste lastega sitsiriidest ja looduslikest materjalidest kaelakee. Suuremate lastega kasutatakse puupärleid. Kudrused on juba keerulisemad valmistada ja nende valmistamine nõuab head näpuosavust, kudruste tegemine sobib alates 9. eluaastast. Kudrused on imepeentest pärlikestest kokku lükitud keed, erinevate mustritega. Olenevalt keerukusest ei pruugi kudrused töötoas valmis saada. Igaüks saab töötoast kaasa oma tehtud kaelakee.
Kellele eriti sobilik: alates 4. eluaastast (sitsiriidest kee), täiskasvanud meisterdavad imelisi kudruseid.
Inimeste arv grupis: kuni 12 inimest
Kalavõrku kootakse võrgunõela ehk ui abil. Erinevate kalade püüdmiseks kasutatakse erineva võrgusilma suurusega võrku, olenevalt kala suurusest. Töötoas õpitakse selgeks võrgukudumise silma (sõlme) tegemine. Igaüks saab kaasa töölehe, soovi korral võib muuseumipoest osta endale ui koju kaasa.
Inimeste arv grupis: kuni 12 inimest